وبلاگ

زمین‌بازی کودکان | طراحی فضای بازی با تجهیزات مناسب برای کودکان

زمین‌بازی کودکان؛ فضایی که باید متناسب با نیاز کودکان ساخته شود

این روزها با آپارتمانی شدن ساختمان‌ها و حذف حیاط و عدم امکان بازی کودک در خانه، اهمیت وجود فضایی تحت عنوان زمین‌بازی کودکان در شهرها بیشتر از گذشته است. البته هر فضایی را نمی‌توان برای بازی کودکان مورداستفاده قرارداد. محل بازی کودکان باید ازهرجهت متناسب با شرایط آن‌ها باشد. این فضا باید ایمن باشد تا کودکان دچار آسیب‌دیدگی نشوند و آن‌قدر جذاب و مجهز باشد که کودک از حضور در آن خسته نشود. در ادامه به بررسی اصول طراحی و بررسی ویژگی‌های یک زمین مناسب برای بازی کودکان می‌پردازیم.

زمین‌بازی کودکان چه فضایی است؟

زمانی که صحبت از زمین‌بازی کودکان می‌شود، بیشتر ما فضایی شبیه به پارک با تاب، سرسره و… را تصور می‌کنیم؛ اما زمین‌بازی مخصوص و مناسب کودکان صرفاً یک پارک نیست. زمین‌بازی ممکن است بخشی در حیاط یک مجتمع، قسمتی از سالنی سرپوشیده یا یک فضای اختصاصی برای کودکان باشد و تجهیزاتی متنوع‌تر از تاب و سرسره داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر هر فضایی که متناسب با نیاز کودکان ایمن شده و همه جزئیات و تجهیزات موجود در آن مطابق با شرایط کودکان انتخاب شود را می‌توان به‌عنوان زمین‌بازی مخصوص کودکان معرفی کرد.

یک زمین‌بازی جذاب و ایمن برای کودکان چه ویژگی‌های دارد؟

به‌منظور طراحی یک فضای اختصاصی و مناسب برای کودکان باید به نیازهای آن‌ها توجه کرد. زمین‌بازی باید جذاب باشد و درعین‌حال ایمنی خوبی هم داشته باشد. زمین‌بازی کودکان ویژگی‌هایی دارد که آن را از پارک و سایر فضاهایی که می‌توان در آن‌ها به بازی و تفریح پرداخت، متمایز می‌کند. برخی از مهم‌ترین‌ ویژگی‌های زمینی جذاب و ایمن، موارد زیر هستند.

استفاده از رنگ‌های مناسب کودکان در طراحی زمین

اولین ویژگی زمین‌بازی مناسب کودکان، داشتن رنگ‌های جذاب و زیبا است. رنگ زمین‌بازی باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که کودک با حضور در آن احساس شادی، انرژی و نشاط داشته باشد. ترکیبی از انواع رنگ‌های روشن و شاد بهترین انتخاب برای طراحی زمین‌بازی مخصوص کودکان است.

به‌کارگیری المان‌های طبیعی

یکی دیگر از نکاتی که برای طراحی زمین‌بازی مخصوص کودکان باید به آن توجه داشت، به‌کارگیری المان‌های طبیعی است. استفاده از گل‌ها، درختان، خاک یا شن و ماسه یا داشتن حوضی پر از ماهی‌های رنگارنگ از ویژگی‌هایی هستند که یک زمین ساده را به محیطی جذاب برای بازی کودکان تبدیل می‌کنند.

تنوع تجهیزات و وسایل بازی

تنوع تجهیزات ویژگی دیگری است که در طراحی زمین‌بازی کودکان باید به آن توجه کرد. در یک زمین‌بازی خوب باید انواع مختلف وسایلی که برای بازی کودکان در رده‌های سنی مختلف مناسب هستند، در اندازه‌ها مختلف وجود داشته باشند. البته تعداد و ابعاد تجهیزات به‌اندازه و مساحت زمین‌بازی هم‌بستگی دارد.

داشتن فضایی برای بازی گروهی

زمین‌بازی کودکان صرفاً جایی برای تفریح و سرگرمی نیست و ارتباط اجتماعی کودک هم در آن تقویت می‌شود. به همین دلیل در زمین‌هایی که به‌صورت تخصصی برای بازی کودکان طراحی می‌شوند، فضایی مخصوص بازی‌های گروهی و دسته‌جمعی طراحی می‌شود. این کار کمک می‌کند که در کنار بازی و سرگرمی، ارتباطات اجتماعی و روحیه کارهای گروهی هم در کودک تقویت شود.

اصول طراحی زمین‌بازی کودکان

طراحی و ساخت زمین‌بازی مخصوص کودکان را می‌توان در هر فضایی انجام داد. باغ یا باغچه‌ای بزرگ، بخشی از یک پارک یا سالنی سرپوشیده و اختصاصی از جمله فضاهایی هستند که امکان طراحی و استفاده از آن‌ها به‌عنوان زمین‌بازی مخصوص کودکان وجود دارد. طراحی زمین‌بازی در هرکدام از فضاهای گفته شده، اصولی دارد که موارد مشترک آن‌ها عبارت‌اند از:

  • انتخاب کف‌پوش مناسب: عدم ایجاد اصطکاک در زمان دویدن و راه‌رفتن، داشتن بافت نرم برای ایمنی کودک در زمان افتادن و… از ویژگی کف‌پوش مناسب زمین‌بازی است. لاستیک، تاتامی و کف‌پوش‌های گرانولی از بهترین انواع کف‌پوش برای زمین‌بازی مخصوص کودکان هستند
  • دسترسی راحت به تمام بخش‌های زمین و وسایل بازی از دیگر اصولی است که هنگام طراحی زمین باید به آن توجه کرد
  • ارتفاع مناسب وسایل بازی
  • اختصاص‌دادن بخشی برای بازی خردسالان
  • ایجاد استراحتگاهی نزدیک زمین‌بازی برای نظارت والدین
  • پوشاندن تأسیسات خطرناک مانند سیم‌های برق، لوله‌های آب و….
  • نورپردازی مناسب زمین برای روشنایی کافی در شب
  • و انتخاب تجهیزات مناسب برای گروه‌های سنی مختلف دیگر اصول طراحی زمین‌بازی هستند

تجهیزات مناسب برای طراحی و ساخت زمین‌بازی کودکان

مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش زمین‌بازی کودکان تجهیزات و وسایل بازی هستند. در انتخاب تجهیزات برای زمین‌بازی کودکان باید به نکات مختلفی توجه داشت که یکی از آن‌ها، ایمنی وسایل بازی، متناسب با شرایط کودکان است. برای مثال وسایل بازی بیش از اندازه بلند، برای کودکان انتخاب مناسبی نیست؛ چون با افتادن آن‌ها احتمال ضربه و آسیب به بخش‌های مختلف بدن وجود دارد. همچنین وسایل سنگینی که احتمال سقوط روی کودکان دارند هم برای طراحی زمین‌بازی مخصوص آن‌ها مناسب نیستند.

برای طراحی و تجهیزکردن زمین‌بازی کودکان بهتر است وسایلی را انتخاب کرد که پیچ‌ومهره کمتری داشته و به‌صورت یکسره باشند. خانه‌های بازی که یک بخش از آن‌ها سرسره، بخشی نردبان تعادلی و بخشی تاب هستند یکی از بهترین تجهیزات برای استفاده در زمین‌بازی مخصوص کودکان هستند. نمونه این محصول را می‌توانید در سایت پارس آرای کوهستان مشاهده کنید. چنین محصولی هم برای استفاده در فضای باز مانند پارک یا محوطه و هم برای استفاده در فضاهای سرپوشیده مانند سالن‌های بازی مناسب است.

ایمنی با وجود زیبایی؛ ویژگی‌های زمین‌بازی کودکان

ایمنی با وجود زیبایی دو ویژگی مهمی هستند که در طراحی زمین‌بازی برای کودکان باید در نظر گرفته شوند. این ویژگی‌ها باید در تمام جزئیات زمین‌بازی کودکان از کف‌پوش گرفته تا وسایل بازی، لحاظ شوند تا فضای آماده شده مناسب بازی کودکان باشد. در این مطلب به مهم‌ترین مواردی که در طراحی اصولی زمین‌بازی کودکان اهمیت دارند، اشاره شد. اگر فضایی در اختیار دارید و قصد ساخت یک زمین برای بازی کودکان دارید، کافی است نکات گفته شده را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X