وبلاگ

آب‌نمای شهری | آیتم کاربردی دکوراسیون شهری برای زیباسازی شهرها

آب‌نمای شهری؛ المانی مهم در دکوراسیون شهری

با پیشرفت تکنولوژی و توسعه علم معماری، زیباسازی شهری در برنامه کشورهای توسعه‌یافته قرار گرفته است. در توسعه شهری، رفاه شهروندان و استفاده از وسایل کاربردی برای زیباسازی شهر در درجه اول اهمیت قرار دارد. یکی از المان‌های مهم و کاربردی دکوراسیون شهری، آب‌نمای شهری است. این المان که بخشی از مبلمان شهری به شمار می‌رود، در فضاهای تفریحی عمومی، باغ‌ها و ساختمان‌های لوکس کاربرد تزئینی بالایی دارد. در این مطلب از پارس آرای کوهستان به معرفی کامل کاربردهای این آیتم زیباسازی شهر و انواع آن می‌پردازیم.

آب‌نما؛ فواره‌ای زیبا در سازه‌ها و محیط‌های شهری

آب‌نما (Fountain) سازه‌ای قدیمی در معماری ایرانی است که در طراحی باغ‌های قدیم ایران کاربرد بالایی داشت. این سازه‌های شهرها، نمادی از رودها و نهرها در دل دشت‌ها و جنگل‌ها هستند و صدای دلنشین آب در کنار نورپردازی مدرن و زیبا، استفاده از آن را در بسیاری از کشورها رایج می‌کند. تأکید استفاده از آب‌نما در مبلمان شهری به دلیل نقش مؤثر آب در تغییر انرژی فضاهای مختلف است.

آب‌نمای شهری گونه‌ای از آب‌نماها بوده که برای زیباسازی فضاهای مختلف شهر مانند میادین، پارک‌ها و فضای سبز استفاده می‌شود. انواع مختلف این آیتم متناسب با کاربرد و متریال سازنده، در محدوده‌های متنوع و فضاهای باز، سرپوشیده، حیاط و… به کار می‌روند. در دنیای پراسترس امروز استفاده از آب‌نمای شهری در محیط‌های عمومی فضایی مناسب را برای دفع‌کردن فشارهای روانی ایجاد می‌کند.

مزایای ساخت آب‌نمای شهری عبارت‌اند از:

 • زیباسازی شهرها و محیط‌های عمومی
 • کاهش استرس شهروندان با شبیه‌سازی چشمه، جویبار یا فواره در دل شهر
 • افزایش رطوبت محیط در مناطق گرم

انواع آب‌نمای شهری

آب‌نماهای شهری با روش‌های مختلفی شناخته می‌شوند. این سازه‌ها بر اساس محل نصب، زاویه فواره آب، متریال و جنس، نوع نازل و اشکال فواره آب و نوع طراحی به انواع بسیار متفاوتی تقسیم‌بندی می‌شوند که کاربرد هر کدام از آن‌ها برای یک نوع فضای خاص است. در ادامه به انواع آب‌نمای شهری اشاره می‌کنیم که بیشترین محبوبیت را در بین مبلمان شهری دارند.

آب‌نمای سنتی؛ قدیمی‌ترین نوع آب‌نمای شهری

آب‌نماهای سنتی شکلی از فواره‌ها هستند که به سبک معماری ایرانی طراحی شده‌اند. انواع متعددی از این المان‌های مبلمان شهری در کاخ‌ها، رستوران‌ها، میدان‌ها، باغ‌ها، اماکن تفریحی و باغ‌ها وجود دارند. باتوجه‌به بافت و طراحی ایرانی این آب‌نماها، آب‌نماهای شهری سنتی گزینه مناسبی برای دکوراسیون خارجی ویلاها و باغ‌ها به شمار می‌روند.

آب‌نمای مدرن و طراحی ساده آن‌ها

مزیت بالای آب‌نمای شهری مدرن نسبت به نوع سنتی آن، اشغال حجم کم‌تری از فضا و طراحی‌های ساده و کاربردی است. طراحی مینیمال این سازه‌ها، بسیاری از صاحبان خانه‌های بزرگ را به تزئین دکوراسیون داخلی خود با آب‌نمای مدرن ترغیب می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های آب‌نمای مدرن عبارت‌اند از:

 • بدون محدودیت در طرح و اندازه
 • عدم نشت آب
 • هدایت آب از بالابه‌پایین
 • استفاده از مصالح سنگ ساختمانی و بتن اکسپوز برای ساخت آن

آب‌نمای سنگی یا صخره‌ای؛ سازه مناسب ویلاهای لوکس

اگر به دنبال یک آب‌نمای شهری لوکس و متناسب با فضای مدرن هستید، آب‌نمای سنگی مناسب‌ترین گزینه برای شما است. این آب‌نما با طراحی صخره‌مانند، حس رودخانه‌ای جاری در دل محیط را ایجاد کرده و در ویلاهای مدرن کاربرد بسیار بالایی دارد. عوامل فراوانی آب‌نمای صخره‌ای را به گزینه اول طراحان دکوراسیون داخلی باغ‌ها و ویلاها تبدیل می‌کند.

این عوامل عبارت‌اند از:

 • استفاده از مصالح سنگ و سیمان
 • نورپردازی مناسب و ترکیب آن با نمای صخره‌ها و آب
 • طراحی مینیمال و متنوع

در آب‌نمای شهری نوع موزیکال این سازه محبوبیت فراوانی دارد

یکی از انواع آب‌نماهای تجاری، آب‌نمای موزیکال بوده که بیشتر در مجموعه‌های بزرگ و فضاهای باز مورداستفاده قرار می‌گیرد. در کنار طراحی مدرن، موسیقی و نورپردازی نیز در زیبایی و افزایش کاربرد این المان مبلمان شهری نقش مهمی را ایفا می‌کنند. طراحی آب‌نماهای موزیکال به‌گونه‌ای است که پخش آب به طور کامل با ریتم موزیک همراه می‌شود.

آب‌نمای فواره‌ای؛ رایج‌ترین نوع المان آبی مبلمان شهری

آب‌نمای فواره‌ای رایج‌ترین نوع المان آبی مبلمان شهری در دکوراسیون شهری به شمار می‌رود. کاربرد این سازه‌ها در خانه‌ها و ویلاها کم‌تر است و بیشتر در فضاهای عمومی مانند پارک‌ها و فضای سبز کاربر دارند. این آب‌نما متناسب با نوع پاششی یا فواره‌ای در محل‌های گوناگونی نصب می‌شوند.

انواع روش‌های پاشش آب در آب‌نماهای فواره‌ای عبارت‌اند از:

 • فواره حبابی
 • فواره جت
 • فواره ورقه‌ای
 • فواره بارانی

آب‌نمای شیشه‌ای

آب‌نمای شیشه‌ای یکی از زیباترین المان‌های مبلمان شهری در دکوراسیون شهری به شمار می‌رود. این نوع آب‌نما از سه عنصر آب، شیشه و نور تشکیل شده و با طراحی لوکس و مدرن، در بسیاری از سازه‌های ساختمانی جدید طراحی می‌شود. کاربرد آب‌نمای شیشه‌ای در لابی‌های ساختمان‌های لوکس و دکوراسیون داخلی خانه بیشتر است.

آب‌نمای استخری؛ جدیدترین آب‌نمای شهری

آب‌نمای استخری برای افزایش زیبایی دکوراسیون استخرها و ایجاد فضایی مناسب برای استراحت در این مکان‌ها طراحی شد. این فواره‌های جدید، به دلیل زیبایی و ظرافت منحصربه‌فردشان در استخرهای لوکس روباز و سربسته و ویلاهای استخری استفاده می‌شوند و روزبه‌روز تقاضا برای اجرای آن‌ها افزایش می‌یابد.

بخش‌های مختلف آب‌نمای شهری

آب‌نمای شهری از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این بخش‌ها مکانیزم و وظایف خاص خود را بر عهده دارند. شناخت این بخش‌ها، باعث آشنایی ما با فرایند عملکرد آب‌نما شده و در زمان خرید، منجر به انتخاب بهترین آب‌نمای شهری می‌شود.

بخش‌های مختلف آب‌نمای شهری عبارت‌اند از:

 • قسمت عمرانی: حوضچه یا محل نصب آب‌نما بوده که مهم‌ترین نقش آن تأمین آب موردنیاز کارکرد تجهیزات آب‌نما است
 • قسمت مکانیکال: شامل پمپ آب‌نما، نازل آب‌نما، لوله و اتصالات آب‌نما و یا سیستم فیلتراسیون آب‌نما می‌شود
 • قسمت الکتریکال: شامل تجهیزاتی مانند چراغ‌های ضد آب آب‌نما و سیستم کنترل نازل‌های قابل‌کنترل می‌شود. بخش الکتریکال در آب‌نمای موزیکال شهری نقش کنترل تجهیزات مختلف آب‌نما را بر عهده دارد

اجرای آب‌نمای شهری با خدمات پارس آرای کوهستان

شناخت فروشگاهی معتبر در انتخاب بهترین طرح آب‌نمای شهری برای فضاهای گوناگون تأثیر بالایی دارد. فروشگاه مبلمان شهری پارس آرای کوهستان جدیدترین المان‌های مبلمان شهری را به فروش می‌رساند. فروشگاه ما با تولید مرغوب‌ترین محصولات چوبی و باکیفیت‌ترین آب‌نماهای شهری، گزینه‌های بی‌شماری را پیشروی شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید برای خرید انواع مبلمان شهری موردنظرتان، از طریق سایت ما سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X